Ethernet Zincirlerinden Kurtuluyor

Ethernet bağlantısı senelerdir gigabit hızlarına sıkışmış durumda. Intel 875P yonga setinde Ethernet denetleyicisini kuzey köprüsüne bağlamış ve yüksek performans sunmuştu. Fakat bu çözümden sonra 13 yıl geçmesine rağmen bir gelişme oluşmadı. Fakat son kablolu ağ standardı IEEE 802.3bz ile bu durum değişmek üzere.

Ethernet hızlarında yıllarca Gigabit hızlarda kalmamızın bir çok nedeni bulunmakta. Daha yüksek hızlar özel ve pahalı kablolara ihtiyaç duyuyor. Mevcut ev ağlarının çoğunluğu gigabit hızlarla yetinebiliyor ve kablolara yatırım yapmak istemiyor. Fakat son dönemlerde internet üzerinden medya akışının yaygınlaşması hızlı standartlara ihtiyacı fazlalaştırdı.

Yeni 2.5GBASE-T ve 5GBASE-T standartları mevcut Cat5e ve Cat6 kablolarıyla uyum sağlıyor. 2.5 Gbps standartı Cat5e üzerinde 100 metreye kadar çalışabiliyor. 5 Gbps standartı ise Cat6 üzerinden 100 metreye kadar çalışabiliyor. Böylece 10GbE teknolojisi piyasadan bulunan mevcut kablolarla sağlanabilecek.

Fakat bu hızlanmanın uzun vadede olacağını hatırlatmakta fayda var. Öncelikle bu yeni standartları Intel ve AMD gibi firmaların desteğini alması ve bu standartları destekleyen yonga setleri üretmesi lazım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.