FBI - Apple Davası Erteleniyor: iPhone Kilidi Kırılabilir 2

Her ne kadar dün yapılan Apple etkinliğinde şirket CEO’su Tim Cook kullanıcı güvenliği ve FBI meselesindeki hassasiyetlerinden bahsetse de, FBI Apple’a karşı açtığı davayı sürdürmeyecek gibi duruyor çünkü Salı günü yapılacak olan mahkemeye katılmayacak. Söylentilere göre, FBI iPhone kilidini açmak için gerekli yöntemi buldu.

Bilindiği gibi, Amerika’daki San Bernardino saldırısındaki suçlunun telefonu iPhone markaydı ve FBI bunun kilidinin açılması için Apple’dan yardım istemişti. Apple ise kullanıcı güvenliği açısından bunu reddederek mahkemelik olmuştu. FBI, mahkemeyi ertelettirecek ve yeni keşfedilen yöntemi deneyerek iPhone kilidini açma yoluna gidecek.

iphone-kilidi-acma

Mahkeme ise FBI’dan gelen bu talebi kabul ederek, davayı başka bir tarihe ertelemeye karar verirken, FBI’ın keşfettiği yöntemin henüz telefon kilidini açıp açamayacağını bilinmiyor. Fakat FBI, Apple ile mahkemeyi uzatmadan önce bu yöntemi denemeyi planlıyor. Aslında FBI daha önce bir açıklama yapmıştı ve iPhone’un güvenlik şifresini geçip içeriklere erişmek için tek yöntemin iOS’ta bir arka kapı açılması gerektiğini söylemişti. Bunun için Apple’ın izin vermesi gerekiyordu ama görünen o ki, FBI kendi kendine bir arka kapı açmayı başarmış olabilir.

Apple, diğer kullanıcıları korumak açısından bu teklifi kabul etmeyince, FBI ile ciddi bir savaşa girerek mahkemelik olmuştu.

Bir Cevap Yazın