Firefox Quantum Projesini Duyurdu

Quantum Projesi, Mozilla Firefox için yeni bir web motoru. Bu proje sayesinde masaüstü ve mobil işletim sistemleri daha gelişmiş bir deneyim vadedecek.

Tarayıcıların çekirdeği olan web motorlarının gelişmesi kullanıcı deneyimi açısından büyük önem taşımakta. Quantum, bazıları Servo projesinden alınmış bir çok bileşeni bünyesinde barındırmakta. Servo projesi de yüksek performanslı bir tarayıcı motoru ve Mozilla tarafından desteklenmekteydi. Yeni web motoru sayesinde hızlı sayfa açılması, akıcı aşağı kaydırma ve hızlı tepki veren animasyonlar gibi performans anlamında bir çok yenilik sunacak. Ayrıca yoğun içerikler başarıyla ve yüksek karelerle idare edilirken, işlemci gücünün de en doğru şekilde kullanımı hedeflenmekte.

Firefox’un şu anki web motoru olan ücretsiz ve açık kaynaklı Gecko ile başlayacak olan yeni web motoru, Gecko’nun motor bileşenlerini değiştirecek. Yeni web motorunun 2017 yılı sonunda Android, Windows, Mac ve Linux platformları için gelmesi bekleniyor. iOS platformu için sunumun biraz gecikebileceği açıklanmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.