Google Bilim Fuarı'na Türkiye'den İki Proje Katılıyor

Google Bilim Fuarı 2016 kapsamında Google gençlere “Bilim, matematik ve mühendislikten yararlanarak dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirirsiniz?” sorusunu sordu.

Dünyanın dört bir yanından parlak fikirli gençler dünyayı değiştirecek fikirlerini Google ile paylaştı. Türkiye’den iki proje bölgesel finalist oldu ve Toplumsal Etki Ödülü kategorisinde bulunan finalistler ile yarışacaklar.

Genç bilim insanlarının projeleri 28 Eylül tarihinde Mountain View Kaliforniya‘da düzenlenecek ödül törenine katılarak Global Finalistlerin arasında yer almak için yarışacaklar.

Türkiye’den katılacak olan iki projeden biri İstanbul’dan 13 yaşındaki Esra‘nın projesi “Midye ile Herkese Daha Temiz Su”. Bu proje ile Esra midye kabuklarının toprak, su ve daha birçok kaynaktan kurşunu absorbe etmek için ideal olduğunu ortaya koydu.

İkinci proje İzmir’den 15 yaşındaki Ezgi ve İlayda tarafından hazırlanmış. “Geri Dönüştürülmüş Kutularla Depreme Hazırlık” adlı proje geleneksel beton binaları doldurarak darbelerin verdiği zararı absorbe etme yeteneğini %32 ile %61 arasındaki oranlarda artıran bir çözüm sunmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.