Güneş Enerjisinden Güç Alan Ada Tau 1

Elon Musk ve ekibi geliştirdikleri temiz enerji sistemini Samoa Adaları’ndan biri olan Tau adasında devreye soktu. Tesla 2016 yılının Ağustos ayında SolarCity’i 2.6 milyar dolara alacağını duyurmuştu. Satın almaya dair anlaşma tamamlanınca iki firma temiz enerji üretme konusunda yeni çözümler geliştirmeye başladılar.

Benzer içerikler

Bob Marley Sözleri – Resimli Bob Marley Sözleri

Ekim ayında sunulan Solar Roof (Güneş enerjili çatı) ve ikinci jenerasyon Powerwall projeleri bu çalışmaların bir ürünü olarak ortaya çıktı. Temiz enerjinin sisteminin kullanılacağı ada Hawaii’den yaklaşık olarak 4.190 km uzaklıkta bulunan adada yaklaşık olarak 600 kişi yaşıyor. Adanın gerekli elektrik ihtiyacı jeneratörler ile sağlanmaktaydı. Fosil yakıtlarla enerji üretimi hem lojistik sıkıntılar yaratıyor hem de kirli havaya sebep oluyordu.

Tesla ve SolarCity temiz enerji sistemlerini Tau adasında devreye soktular ve adanın tüm elektrik ihtiyacını 5,328 SolarCity güneş panellerinden sağladılar. Her bir güneş paneli 1.4 Megawatt gücünde. Güneş panellerinden toplanan enerji 60 Tesla Powerpack pillerinde toplanmakta. Bu sayede ada halkı artık elektrik için para ödemiyor. Ada da hava kirliliği sona ermiş durumda ve artık jeneratör gürültüsü duyulmuyor. Tesla eğer her şey yolunda gider ve deneyimler başarıya ulaşırsa bir sonraki hedefinin küçük bir şehri tamamen güneş enerjisi ile çalıştırmak olduğunu açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.