Hollanda Yol Yapımında Atık Plastik Kullanmayı Planlıyor

Hollanda son zamanlarda çevreci adımlarıyla oldukça dikkat çekiyor. Önce güneş enerjisi ile aydınlatılan bisiklet yolları yaptılar. 2015 yılında benzinli ve dizel araba satışını durdurulacağını açıkladılar. Son olarak ta 2018 yılında trenleri rüzgar enerjisinden yararlanarak çalıştıracaklarını açıkladılar.

Şimdi de çevreci Hollanda son projesi olarak asfalt yollar yerine plastik yollar kullanmaya karar verdi. VolkerWessels adlı inşaat şirketi geliştirdiği proje ile asfalt yolların yerine tamamen geri dönüşümden elde edilmiş plastik yollar kullanılacak. Projenin başındaki Rolf Mars’a göre plastik yollar asfalt yollara göre daha dayanıklı olacak, aşırı sıcak ve soğuk havalarda zarar görmeyecek. Ayrıca plastik yolların yapımı asfalt yollar kadar uzun sürmeyecek ve asfalt yola göre yapımızı daha kolay ve ucuz olacak.

Şirket eğer proje hayata geçerse yol yapımında kullanılacak olan plastiklerin okyanuslarda bulunan atık plastiklerden elde edileceği açıklandı. VolkerWessels şirketinin mühendislerinden Anne Koudstaal ise okyanuslarda 8 milyon tondan fazla plastik atık olduğunu, bunları yol yapımında kullanılarak okyanusların atık plastiklerden temizleneceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.