Intel'in Quad-core İşlemcileri Ultrabooklara Geliyor

Bu yılın başlarında CES‘de HP‘den yetkili kişiler 13.3 inçlik dizüstü bilgisayarlarda dört çekirdekli işlemcilerin çok uzak olmadığı söyledi. O sırada hiçbir ayrıntı mevcut değildi, ancak çevrimiçi olarak tespit edilen bazı testlere göre bu yılın ilerleyen günlerinde Intel‘in sekizinci nesli ‘Coffee Lake‘ işlemcileri geliyor olabilir.

Normalde, Intel’in U serisi işlemcileri dört iş parçacıklı çift çekirdekli fakat dört çekirdek istiyorsanız, çok daha fazla güç tüketen ve gerçekten de yalnızca Windows işletim sisteminde görünen bir HQ serisi çip gibi bir şey gerekir. Bu da en az 15 inç olan cihazlarda görünmekte.

Ortaya çıkan yeni modeller Core i5-8250U ve Core i7-8550U‘dur ve her ikisi de dört çekirdekli olarak listelenmiş ve bu nedenle sekiz iş parçacığına sahipler. Karşılaştırmalardan bakıldığında, i5’in yaklaşık 1.8GHz hızında ve i7’nin 2GHz olacağı ve ASUS, Dell, HP, Acer ve Lenovo‘nun bu yongalar ile planlanan PC’leri de varmış gibi görünüyor.

Skorlara gelince, tek çekirdekli benchmark puanları 4000 civarında (i7 için yaklaşık 4.500). Bu da Intel’in yedinci nesil Kaby Lake çiplerine benziyor , ancak çok çekirdekli puanlar 14.265’e kadar çıkıyor.

Intel, işlemcilerini daha verimli hale getirmek için nesilden nesile üretime devam ediyor. Dört çekirdekli çipleri daha küçük cihazlara dahil etme özelliği firma için büyük bir sıçrama.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.