Intel Bu Yıl İçerisinde 8. Nesil Core CPU'larını Tanıtacak

Yakın tarihli bir Yatırımcı Günü’nde Intel, nihayet yakında çıkacak olan 8. Nesil Core CPU‘lar için resmi bir açıklama yaptı ve yeni nesil işlemcilerin ismi Coffee Lake olarak adlandırdı. 2017 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkması beklenen Coffee Lake mevcut Kaby Lake işlemcilerine göre %15’lik bir performans artışı gösterecek ancak yine de aynı 14nm sürecine dayanılacak.

Benzer içerikler

Intel’in Quad-core İşlemcileri Ultrabooklara Geliyor

Intel’in 72 Çekirdekli Çipi Knights Mill Tanıtıldı!

Intel VR Sektörünün Öncüsü Olmaya Geliyor

Intel’den 10 Çekirdekli İşlemci Sürprizi

Bilgisayarınızın Sıcaklığını Kontrol Edebileceğiniz 3 Uygulama

Bu, 14nm sürecine dayanan dördüncü nesilleri temsil etmesi, Intel’in, kalıp boyutlarının her iki yılda bir yarısı kadar küçüleceğini öngören Moore Yasasına ayak uydurma konusunda artan sıkıntılarının bir işareti olabilir. Küçük çiplerde artan karmaşıklıklar, üreticilerin Moore Yasasına ayak uydurmaları konusunda ciddi zorluklar ortaya koydu.

Coffee Lake, firmanın belirtilen yeni üretim döngüsüne ilişkin planlarından bir ayrımı temsil edecek ve ilk olarak Broadwell ile birlikte gelen 14nm sürecine dayanan dördüncü nesil olacak.

Kaby Lake ve Coffee Lake arasındaki diğer fark, performansın yanı sıra şu an üst katmanlı Xeon ve Extreme Edition için ayrılmış standart CPU serilerinin bir parçası olarak altı çekirdekli bir CPU’nun piyasaya sürülmesi olacak.

Şirket ayrıca Cannon Lake olarak adlandırılan 10 nm’lik bir işleme dayanan bir dizi işlemciye sahip. Bu işlemcilerin çıkış tarihi henüz bilinmemekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.