iOS’ta Açık Bulayım Derken ABD’yi Karıştırdı

Arizona eyaletinde yaşayan liseli bir genç iPhone telefonlarının işletim sistemi iOS ’ta açık ararken tüm eyaleti birbirine kattı.

18 yaşındaki Meet Desai adlı lise öğrencisi iOS işletim sisteminde bir açık bulmaya çalışıyordu ve sonunda bunu başarmıştı. İşletim sistemini kullanan iPhone’larda bir uyarı ekranı çıkartıp uygulamasının çalışmasını sağlıyordu. Bu sayede iPhone’ları ele geçirebiliyordu. Ele geçirilen cihazlarda istediği her türlü aramayı ve istediği programları çalıştırabiliyordu. Desai’nin amacı açığı internette ifşa etmek ve Apple’dan ödül almaktı.

İşte olay bundan sonra başladı. Kendi webserverında kodu çalıştırmak isteyen Desai ayrıca Twitter ve Youtube hesaplarında bu denemeyi duyurmuştu. Fakat kod çalıştığı anda birçok iPhone telefonu 911 numaralı acil servisi aramaya başladı. Telefonlarının 911’i aradığını gören kullanıcılar aramayı sonlandırsalar da acil servis çağrı merkezlerinin kitlenmesine neden oldu. Maricopa şehri şerifi yaptığı açıklamada acil servis hizmetinin çökmek üzere olduğunu sadece kendilerinin değil bir çok webserverında çökme tehlikesi altına girdiğini açıkladı.

Desai olay sonrası yaptığı açıklamada yanlışlık zararlı kodu çalıştırdığını ve kötü bir niyetinin olmadığını belirtti. Desai, Apple’dan açık için ödül beklerken kendisnin üç ayrı suçlama ile federal mahkeme karşısında buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.