Apple Aktivasyon Kilidi Yine Kırıldı

iPhone ve iPad’in kuşkusuz güvenlik konusundaki en büyük özelliği Activation Lock (Aktivasyon Kilidi). Bu özellik iPhone’umu Bul özelliğini devre dışı bırakmaya çalıştığınızda veya cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamaya çalıştığınızda Apple Kimliği bilginizi sorulmasını sağlıyordu. FBI bile bu kilidi açmak için uzunca bir süre uğraşmış ve daha sonra nasıl kırıldığını açıklamadığı bir şekilde kilidi aşmıştı.

Bu özellik hırsızları caydırma yollarından biri olarak görülmekteydi. Hırsızlar iPhone veya iPad cihazını çaldığı zaman cihazın içeriğini temizleyemiyor bu yüzden de satamıyorlardı. Fakat son zamanlarda bu kilidin aşılabildiği görüldü. Hem de bir kez değil iki kez kırıldı. Apple bu açığı iOS 10.1.1 güncellemesinde kapattığını açıklamıştı.

Vulnerability Labs ise açığın henüz kapatılamadığını yayınladığı bir video ile gösterdi. Kilidi aşmanın yolunun hem iPhone hem de iPad modellerinde çalıştığı açıklandı. Apple firmasının bir sonraki iOS güncellemesinde bu açığıda kapatması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.