Apple Night Shift ile Sağlığımız İçin Mavi Işığı Yok Etmeye Kararlı

Apple iOS işletim sisteminin 9.3 sürümünde bizleri Night Shift özelliği ile tanıştırmıştı. Bu özellik PC’lerimizde kullandığımız f.lux programı gibi çalışmakta.

Benzer içerikler

iOS 9.3 Yayınlandı: İki Önemli Özellik Var

Bu özellik gün batımından sonra ekrandaki mavi ışığı yok ederek telefonunuzun gözlerinizi yormamasını sağlıyor. Akıllı cihazları gece kullandığımız zaman ekranından yansıyan mavi ışık sağlığımızı oldukça etkiliyor. Mavi ışık yüzünden hormonlarımız iyi çalışamıyor ve uykumuz kaçıyor veya iyi uyumamızı engelliyor.

Sağlıklı uyumak ile ilgili yazılan bütün makalelerde yatmadan önce mavi ışıktan uzak durmamız söyleniyor.

İşte Apple bu noktada devreye girerek Night Shift özelliğini bütün cihazlarına getirmek istiyor. Bunlardan en önemlisi ise Apple Watch. Çünkü akıllı saatler de akıllı telefonlar gibi gün içerisinde gözün en fazla temas ettiği aygıtlardan.

Night Shift özelliği cihazın coğrafi konum ve saat bilgilerine ulaşarak devreye giriyor. Bulunduğunuz yerde güneş battığı zaman özellik otomatikman devreye girmekte ama isterseniz devre dışı da bırakabiliyorsunuz.

1 Yorum

  1. Bu ozellik bayagi faydali, saatini seciyorsun, o saatden sonra isik siz farketmeden yavasca sarariyor, koyulugunu secebiliyorsunuz. Gozu yormuyor, en guzelide cocuklarim yatmadan once bakim diyorlar, 15dk ya uyuyorlar :D :D bize her yonuyle faydali yani.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.