iOS 10’da Büyük Güvenlik Açığı

Apple, yeni iOS 10 güncellemesinde büyük bir güvenlik açığı bulundu. Forbes’ta yer alan habere göre Elcomsoft adlı Rus firması iOS işletim sisteminin son sürümünün iPhone’un güvenliğini zayıflattığını ortaya çıkarttı.

Bu güvenlik açığının telefona istenmeyen girişleri mümkün kıldığı açıklandı. Açık iOS 10 tarafından yapılan şifre korumalı yedeklerde bulunmakta. iTunes tarafından iOS 10 yüklü bir cihazdan alınan şifreli yedekleme kötü kişilerin eline geçtiğinde bilgilere ulaşması için Elcomsoft’un yeni saldırı programını çalıştırması yeterli. Elcomsoft tarafından yapılan açıklamada şifre kırımının iOS 10 yedeklerinin şifrelerinin iOS 9 yedeklerinin şifrelerinden 2500 kat daha hızlı kırılabildiği belirtildi. iOS 9’da saniyede 2400 şifre denenebilirken bu işlem iOS 10’da 6 milyon şifreye kadar çıkabilmekte.

iTunes yedekleme dosyalarındaki bu zayıflık iOS 10 ile çalışan cihazların zayıf halkası olmakta. Apple, Forbes’a konu ile ilgili yaptığı açıklamada sorunun farkında olduklarını ve açık üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.