iTunes Kullanıcıları Filmleri Erken İzleyecek

Kim Star Wars filmlerini herkesten önce izlemek istemez? Apple işte büyük çoğunluğun bu soruya evet cevabını vereceğini düşünerek iTunes yeni bir özellik getirmeyi planlıyor.

Apple, iTunes kullanıcılarına sinema filmlerini vizyon tarihinden önce izleme imkanı vermek istiyor. Eğer işler planlandığı gibi giderse uygulama sinema severlerin mabedi haline gelebilir. Çünkü sinema severler için bekledikleri filmleri vizyon tarihinden önce izleyebilmek çok önemli bir olay. Böyle bir ayrıcalığa bugüne kadar sadece medya mensupları ve önemli kişiler sahip olabiliyordu.

Apple uygulamasına böyle bir özelliği ekleyebilmek için 21st Century Fox, Warner Bros. ve Universal firmaları ile anlaşmak için görüşmelere başlamış. Anlaşmanın hayata geçmesi ile kullanıcılar normal sinema ücretinden biraz daha fazla ücret ödeyerek bekledikleri filmlere erken erişim hakkı kazanacaklar. Böyle bir özellik ileride sosyal medyada spoiler tartışmalarına yol açacak olsa da film yapımcıları yüksek ücretler sayesinde hatırı sayılır bir gelir elde edecekleri için bu tartışmaları pek sorun etmeyeceklerdir.

Bir de işin sinema salonları tarafı var. Sinema salonları yapımcılardan filmlerinin gösterim haklarını 90 gün boyunca başka bir şey mecraya satmamasını şart koşuyor. Apple’ın ve film yapımcılarının bu şart sebebiyle nasıl bir yol izleyeceği, sinema salonlarının bu uygulamaya nasıl bir tepki göstereceği merak konusu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.