Robotlar Salyangozlar Sayesinde Akıllanacak 2

Hayatı daha kolay hale nasıl getiririz sorusu çerçevesinde sonuç hep robotlar ve onları daha da akıllandırmaktan geçiyor. Bize ilk yardımcı olan robotlardan olan mutfak robotundan tutunda şimdi hayatımızın bir çok alanında gerek dijital gerekse fiziksel olarak yardımcı olan robotların akıllanmasını görünüşe göre salyangozlar sağlayacak.

Robotların nasıl daha akıllı hale getirilebilmesi konusunda çalışmalar yapan Sussex Üniversitesi salyangozların karmaşık kararları çözmek için sadece iki adet beyin hücresi kullandığını ortaya çıkardı.

robot kendi varliginin farkina vardi Robotlar Salyangozlar Sayesinde Akıllanacak Teknoloji  salyangozlar salyangoz robot akıllı robotlar

Peki bu durum robotların akıllanmasını nasıl sağlayacak?

Salyangozlar üzerinde yapılan deneylerde beyin aktivitelerini ölçmek için salyangozlar üzerine elektrotlar yerleştirildi. Deneyin sonucunda beyinlerindeki iki hücreden birinin salyangozun aç olup olmadığına karar verdiği, diğer hücrenin ise yemeğin yakınlarda olup olmadığına karar verdiği ortaya çıktı.

Sussex Üniversitesi’nden Prof. George Kemenes bu araştırma sayesinde salyangozun yemek arayışı ve tüketimi gibi karmaşık ama sonuç odaklı bir davranışa sadece iki hücresinin kullanarak tepki vermesinin yapay zeka alanında büyük katkılar sağlayacağını söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.