Samsung Android'den Vaz mı Geçiyor?

Samsung akıllı telefonlarında ve diğer bazı ürünlerinde mobil işletim sistemi Android‘i kullanmaktaydı. Ancak son gelen haberlere göre Güney Kore devi Android‘den vazgeçmek üzere.

The Korea Times‘ın haberine göre Samsung uzun süredir geliştirdiği ve akıllı saatlerinde ve bazı eşyalarda kullandığı Tizen işletim sistemini kullanmak istiyor. Adı açıklanmayan bir Samsun yöneticisinin verdiği beyanatta “ekosisteminiz yoksa geleceğiniz yoktur. Tizen, sadece mobil cihazlarla kullanılmak üzere geliştirilmiş bir platform değildir” demesi bu iddiaları doğrular nitelikte.

Teknoloji devi şimdiye kadar Tizen işletim sistemini kullanan bir çok ürün piyasaya sürdü. 2014 yılında Tizen işletim sistemini kullanan Gear akıllı saatleri çıkartıldı. Hindistan’da yine Tizen işletim sistemini kullanan Z1 modeli satışa sunuldu. Ve Z1 modeli Hindistan‘da bir milyondan fazla satıldı. Buna karşılık Z serisi telefonlar satışa sunulmaya devam edildi ve 2016’nın ilk çeyreğinde toplamda 64 milyon satıldı. Bu satış rakamının Tizen’in diğer işletim sistemleriyle rekabet edebileceğini gösterdiği söylenmekte.

Fakat firmanın ilk Tizen kullanan akıllı telefonunun 2014 yılında çıkartıldığını ve geliştiricilerden yeterli destek göremediği için piyasadan çekildiğini de hatırlatmakta fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.