Sonsuz Enerji Kaynağına İlk Adım Yapay Güneş

Alman bilim insanları geçtiğimiz yıldan bu yana yeni nesil bir nükleer reaktör üzerinde çalışmaktalar. Temelinde yapay güneş yaratmak olan bu reaktör sayesinde sonsuz ve temiz enerjinin kapıları açılabilir.

Dünya üzerinde yapay güneş oluşturma fikri uzun yıllardır fizikçiler tarafından araştırılmaktaydı. Alman bilim adamları bu konu üzerinde çalışıp geçtiğimiz yıl “kavanozdaki güneş” adı verilen projeyi başlattılar. Sonsuz ve temiz enerji üretmesi beklenen yeni nesil nükleer reaktör ilk hidrojen plazmayı üretmeyi başardı. Durumu analiz eden bilim adamları rektörün gayet stabil bir şekilde çalıştığını projede ikinci adıma geçilebilmesi için hiç bir engel kalmadığını belirttiler.

Wendelstein 7-X isimli reaktör eğer başarıya ulaşırsa daha büyük reaktörler sayesinde tüm dünyaya sonsuz ve enerji sağlanabilir. Wendelstein 7-X reaktör içinde bulundurduğu yapay güneş olarak adlandırılan hidrojen plazması aşırı sıcak olması nedeniyle reaktörün yüzeyine dokunmadan manyetik olarak havada asılı şekilde durmakta. Hidrojen plazmasının reaktörün yüzeyine değmesi halinde reaktörü yok edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.