Sürücüsüz Otobüsler Hollanda'da Sefere Başlıyor 1

Google’ın başlattığı sürücüsüz otomobil işi günden güne büyümeye devam etti. Hatta büyük teknoloji şirketleri ve diğer otomotiv devlerinin de ilgisi bu alana kaydı. Rekabet artarken, Hollanda’da ise yollara minyatür, sürücüsüz otobüsler çıkmaya başladı bile.

WEpod adı verilen bu minik boyutlu otobüsler, yakın bir tarihte ilk seferlerine yolcularıyla beraber çıkmaya başlayacak. WEpod, bir üniversiteye giden otobüs hattı olarak görev yapacak fakat ilerleyen tarihlerde hatların genişlemesi de bekleniyor. Tabii ki bu teknolojinin başarısına bağlı.

surucusuz otobus hollanda Sürücüsüz Otobüsler Hollanda'da Sefere Başlıyor Teknoloji  wepod sürücüsüz otomobil sürücüsüz otobüs metrobüs kendi kendine giden araba hollanda

Buna rağmen, WEpod’un ulaşım şekli diğer sürücüsüz araçlara göre farklı. Ülkemizdeki metrobüs sistemini andıran sürücüsüz otomobil hattı, kendine özel. Yani WEpod’lar, normal yollarda değil, kendilerine ayrılan özel yollarda hareket edecek.

wepod otobus Sürücüsüz Otobüsler Hollanda'da Sefere Başlıyor Teknoloji  wepod sürücüsüz otomobil sürücüsüz otobüs metrobüs kendi kendine giden araba hollanda

Üstelik araçlar tamamen elektrik ile çalışıyor ve testler tamamlandıktan sonra, Mayıs ayında, yani yaklaşık iki ay sonra ilk yolcularını alıp sefere çıkacak. Üstelik ciddi bir masraf da yapılmadı ve Hollanda hükümeti WEpod’lar için sadece 3.8 milyon dolar harcadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.