Teknoloji Devleri Xiaomi ve Microsoft Anlaştı 1

Windows Phone ile akıllı telefon konusunda hüsran yaşayan Microsoft firması Çin’in bir numaralı telefon üreticisi olan Xiaomi firması ile çapraz patent anlaşması imzalayarak akıllı telefon dünyasına başka şekilde yerleşiyor.

Geçtiğimiz yıl Xiaomi firması Microsoft ile iş ortaklığına gitmiş ve ortaya Windows 10 işletim sistemini kullanan Mi Pad 2 çıkmıştı.

Yapılan bu patent antlaşması Xiaomi firmasının Başkan Yardımcısı Hugo Bara tarafından resmi twitter adresinde ve Microsoft‘un resmi sitesinde açıklandı.

xiaomi microsoft Teknoloji Devleri Xiaomi ve Microsoft Anlaştı Teknoloji  Xiaomi Microsoft anlaştı xiaomi samsung microsoft

Yapılan anlaşmaya göre Microsoft firmasının elinde bulunan 1.500‘ün üzerindeki patentten Çinli telefon devi yararlanabilecek. Buna karşılık Xiaomi firmasının Eylül 2016‘dan sonra üreteceği bütün telefon ve tabletlerde Microsoft Office ve Skype uygulamaları ön yüklü olarak gelecek.

Buna benzer bir antlaşma daha önce Samsung ve Microsoft arasında yapılmış ve Galaxy S6 serisiden sonra Microsoft Office uygulaması Samsung telefonlarda ön yüklü olarak gelmeye başladı.

Çinli firma bu patent anlaşması ile Amerika ve Avrupa’da yaşayacağı bir çok patent davasından da kurtulmuş olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.