Telegram Ne Kadar Güvenli?

100 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan mesajlaşma uygulaması Telegram şifreli ve güvenli mesajlama hizmeti verdiğini söylüyor. Peki verdiği hizmet ne kadar güvenli?

Sektörün önde gelen güvenlik uzmanları ünlü mesajlaşma uygulamasının söylendiği kadar güvenli olmadığını belirtiyorlar.

American Civil Liberties Union‘dan güvenlik uzmanı Christopher Soghoian Telegram uygulamasında şifreli bağlantı seçeneğinin varsayılan olarak kapalı olmasının büyük bir güvenlik açığı olduğunu belirtiyor. Kullanıcıların bu seçeneğin varsayılan olarak aktif olduğunu düşündüğünü bu yüzden çoğu kullanıcının şifreli bağlantı üzerinden mesajlaştığını veya konuştuğunu sandığını belirtiyor. Güvenliği ön plana koyan ve WhatsApp‘tan daha güvenli olduğunu söyleyen bir firmanın bu seçeneğin varsayılan olarak kapalı olması insanı düşündürtüyor.

University of Surrey profesörü Alan Woodward, şirketin kendi geliştirdiği MTproto protokolünün güvenlik konusunda güçlü olup olmadığının bilinmediğini belirtiyor. Şifreleme uzmanlarının algoritmalarını normalde yayınladığını fakat Telegram‘ın henüz böyle yayınlama yapmadığını bu yüzden algoritmanın güvenli olup olmadığını kimsenin bilmediğini açıkladı. Woodward ayrıca yeterli deneyimi olmayan firmaların kendi şifreleme yöntemlerini yazmalarının tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Johns Hopkins University‘den Matthew Green Telegram şirketinin “protokol uydurduğunu” söylüyor. Uygulamada metadata sızıntısı olduğundan bahseden Green, geçtiğimiz aylarda bir güvenlik uzmanının uygulamada bir kullanıcının ne zaman çevrimiçi, ne zaman çevrimdışı olduğunu görebileceğini ortaya çıkardığını açıkladı.

Anlaşılan Telegram‘ın güvenlik konusundaki anlayışı uzun süre tartışılmaya devam edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.