WhatsApp Uçtan-uca şifreleme Ne İşe Yarıyor? 1

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp kullananlarda, mesaj olarak “uçtan-uca şifreleme” gözükmüştü ve pek çok kişi bunun ne olduğunu merak etmişti. Aslında bu sistem daha önce BlackBerry’nin BBM ve e-posta hizmetleriyle sunuluyordu ve güvenli mesajlaşmayı sağlıyordu. Şimdi ise WhatsApp’ta karşımıza çıkıyor.

whatsapp uctan uca sifreleme 2 WhatsApp Uçtan uca şifreleme Ne İşe Yarıyor? Teknoloji  Whatsapp uçtan uca şifreleme blackberry

Yeni uçtan-uca şifreleme sistemiyle beraber, sohbet esnasında gönderilen ve alınan tüm verileri sadece sohbete dahil olan kişiler görebilecek. Bu sayede de güvenlik üst düzeye çıkacak. Ek olarak, dosyalar, video ve fotoğraflar da şifreleniyor. Yani başka herhangi bir kullanıcı veya sanal korsanın erişim izni kısıtlanacak. Hatta bunlara WhatsApp dahi erişemeyecek. Güvenlik sistemi, iOS, Android, Blackberry, Windows ve Nokia kullanıcıları için sunuldu.

WhatsApp’ın son sürümünü kullananlara verilen uçtan-uca şifreleme, Open Whisper Systems tarafından geliştirilen, The Signal Protocol ile sağlanıyor ve şimdilik herhangi bir kapatma yolu yok.

Buna rağmen, geçtiğimiz günlerde Apple ile FBI arasında yaşanan “kilit kırma” davasında kazanan taraf FBI olmuştu ve Apple’ın bilgileri vermemesine rağmen, iPhone 5c model telefonun şifrelemesini çözerek bilgilere erişmişti. Böyle bir şey olup olmayacağı henüz WhatsApp’ta bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.