Windows Secure Boot Ne Kadar Güvenli?

Microsoft firmasının Windows işletim sisteminde en iyi korunan özelliklerinden biri olması gereken Secure Boot’ta bulunan bir güvenlik açığı nedeniyle başı oldukça dertte.

Bir grup güvenlik araştırmacısının keşfettiği açık sayesinde Secure Boot’ta bulunan güvenlik duvarı çok kolay bir şekilde kırılıyor. İşin kötü tarafı bu güvenlik açığının şimdiye kadar yamalarla kapatılamaması.

Neowin’de yayınlanan habere göre Microsoft, Windows işletim sisteminde yaptığı değişikliler ile sistemi daha az güvenli hale getirdi. Özellikle Secure Boot uygulamasını mahvetti. Güvenlik araştırmacıları buldukları açık sayesinde bu güvenlik özelliğini devre dışı bırakabiliyorlar ve farklı işletim sistemlerini veya zararlı rootkitleri sisteme yükleyebiliyorlar.

Firma geçtiğimiz aylarda MS16-094 kodlu bir yama yayınlamış fakat çare olmamıştı. Bu ay ise MS16-100 kodlu bir yama yayınlandı fakat bu yama da açığı kapatmaya yeterli olmadı. Firmanın en son Eylül ayında yayınlayacağı yama ile bu açığı kapatması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.