İnternet dünyası

Kişisel bilgilerimiz toplanıyor, peki bunlar nereye gidiyor?

İnternetde son dönemlerde gelişen hatda devir atlayan olgulardan biriside reklam sektörüdür. İnternet reklamcılığının TV, gazate, dergi reklam performansını geçtiğini hatda bu alanlardaki platformaları silmeye başladığını dahi dile getirebiliriz. İsde bu gelişme, Kişisel bilgilerimizin toplanması, bunların değerlendirilmesi, reklam platformalarında kullanılması anlamına geliyor.

Daha önce farketmişsinizdir, bir siteye girip, kıyafet, cep telefonu, yada araba baktığınızda, sonra bir kaç hafta boyunca yada siz farklı birşeyler bakana, arayana kadar ilgilendiğiniz ürünlere benzer reklamlar çıkmakta, hatda çoğu zaman baktığınız bir satılık arabanın resmi girdiğiniz bütün sitelerin reklam alanlarında karşınıza çıkabiliyor. Bu ilgilendiğiniz alana göre reklam sunan bir hizmet, ilk olarak google ile karşılaştığımız bu konu, günümüzde ciddi anlamda bir pazar oluşturmakta. Söz konusu geri dönüşü ise inanılmaz fayda sağlamış durumda, özellikle googlenin reklam veren ve reklam alan servislerini kullanan müşterileri için.

Söz konusu kişisel bilgilerimiz, siz bir internet sitesine girdiğinizde otomatik olarak toplanıyor ve analiz ediliyor, saklanıyor. Bu veriler arama motorlarında, reklam şirketlerinde, analiz sitelerinde yada şirketlerinde kullanılmak üzere servis ediliyor. Bu verileri toplayan sitelerin bilgilerimizi kendi gizlilik politikasına göre sattığını, pazarladığınıda biliyoruz. Son dönemlerde sitelerde kullanım koşullarını kabul edin uyarısı dikkatinizi çekmiştir, bu ABD de çıkan kişisel verilerin güvenliği için zorunlu olan bilgilendirmedir. Böylece siz bir siteye girdiğinizde ve kullanmaya devam ettiğinizde kişisel verilerinizin toplanmasını, saklanmasını hatda kimi yerlerde satılmasını dahi kabul etmiş oluyorsunuz.

Teknik olarak bundan kaçış yok, çünkü sitelerin çoğu ya kullan yada terket mantığı ile bu verilerimizi toplamak için bizi zorluyorlar. İhtiyacımız olan veri yada bilgiyi almak için bu teklifi kabul etmek zorunda kaldığımız için verilerimizin toplanmasınıda kabul etmiş oluyoruz.

Temennimiz kişisel bilgilerimizin iyi yönlerde kullanılması, ancak girdiğimiz sitelerede dikkat etmemiz çok önemli, bu en azından kişisel verilerimizin nasıl kullanıcılacağını belirlememize yardımcı olacaktır.

 

Selçuk Kılıç

Hayat çok kısa, bu yüzden sığdırabileceğiniz kadar hayal kurup onlara göre yaşamasını iyi bilmek lazım. Fazla hayallere kapılıp gerçekleşmediğinde kafayı sıyırabilir, başka taraflara savrulabilirsiniz.. İmkanınız varken, yanınızda size değer verenlere onlarında hayatınızın bir parçası olduğunu hatırlatın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu