Sosyal medya

Sosyal Medyada yapılmaması gereken 9 hata!

Sosyal medya hali ile artık evimize, yaşantımıza ve odak noktamıza kadar girmişken, hergün tekrarladığımız ve kurban olarak kullanıldığımız bir çok yanlışın içerisine çekiliyoruz. İnsanları kobay olarak kullanan bu insanların ağına düşmemek ve arkadaş çevrenizin gözünden düşmemeniz için yapılmaması gereken 10 hareketi sizlere detaylıca sıralıyoruz.

Çevrenizdekilerin paylaştıklarını %100 doğrudur diye düşünerek paylaşmayın.

mekkenin fethi yalani

Yapılan en büyük hatalardan birisidir. Özellikle facebook kurtlarının, insanları kullanmaları ve dikkatlerini, algılarını farklı yöne çekerek etkilemeyi amaçladıkları bu yöntem hem sizin itibarınızı hemde size inanarak tekrar paylaşan arkadaşlarınızı etkilemektedir.Bunun en güzel örneklerinden birisi de son dönemde yapılan Mekkenin fethinin tarihini 31 aralık olarak lanse ederek, yılbaşı kutlayan insanlara aşağılık bir yakıştırma yapılan resim paylaşımıdır. Ve ne yazıkki bunun bilmeden ve araştırma gereği bile duymadan paylaşan insan sayısıda çok fazla. Bilgilendirme amaçlı insanlara Mekkenin fethinin 11 ocak 630 da gerçekleştiğini anlatmaya çalışıyorum. bu sadece bir örnek, her gün paylaşılan yüzlerce konudan bir tanesi sadece. siz siz olun, arkadaşlarınızdan yada en güvendiğiniz insandan bile olsa, paylaşımda yer alan konuyu araştırın ve doğruluğunu test edin. Bu size bişey kaybettirmez, aksine yeni şeyler öğrenirsiniz.

Etiketlendiğiniz bağlatınlara tıklamayın.

sahte etiketleme

Genelde spam yapan arkadaşlarınız yada hesapları hacklenen yakınlarınızı kullanarak bir çok kişiyi aynı anda bir bağlantı paylaşarak etiketleyen konular mevcut. Bu tarz konularda dikkatli olmanız gerekli, aksi durumda söz konusu sayfada sizinde kişisel bilgilerinizi çalan yada hesaplarınızı hackleyen yöntemlerle karşılaşabilirsiniz. Bunu anlamanın en güzel yolu, etiketlendiğiniz konuya dikkat edip, ilk reaksiyon olarak, düşünmeden bağlantıya tıklamamanız olacaktır.

Her arkadaşlık isteğini kabul etmeyin.

facebook sahte hesap

Her gelen arkadaşlık isteğini onaylamamanızı öneriyorum, çünkü spam yani sahte üyelik artık bir para kazanma yöntemi olarak kullanılıyor. Facebook, twitter, google + gibi sosyal medya sitelerinde bulunan üye hesaplarının %30’una yakını sahte hesap olarak kullanılıyor. Bu hesapların tek amacı, farklı sayfa yada siteye hit çekmek yada hesaplarınızı, arkadaş çevrenizi kullanarak reklam yapmaktır. bunun ayrıca dolaylı yollardan hesaplarınızdaki bilgilere erişimi yada paylaşıkları bağlantılara yıklayanların hesaplarını hackleyebilecek konularıda kapsadığını unutmayın.

Video gibi görünen resimli bağlatınlara tıklamayın.

facebook sahte video

Benimde ilk başlarda çok fazla inandığım bir yöntemdir. Sosyal medya dışında website yayını yapan sitelere hit çekmek amaçlı paylaşılan, merak uyandırıcı videolu resim paylaşımı ile yine sizi sosyal medyadan uzaklaştırarak yaza dolandırıcılık olaylarına neden olacak zincirleme reaksiyonunu başlatır, yada websitelerine dolaylı yoldan hit çekerek kazan elde etmek amaçlanmaktadır. İki durumda da kendinizi kullandırmamak adına, sosyal medyadan sizi uzaklaştıracak bağlantılara güvenilir değilse itibar etmeyiniz. Merakınızı kontrol ediniz.

Kendinizden çok fazla emin olmadığınız konulara yorum yapmayın.

Bilmedigimiz konular

Başlıkla alakalı bir diğer önerimde “büyük konuşmayın” şeklinde olacaktır. Çoğu paylaşıma ister istemez sizi etkiliyorsa yorum yapabiliyoruz. Ancak unutmamanız gereken, aslında gerçeklerden bir haber olabileceğimizdir. Daha önceki konularda da yazdığım gibi, bir konuda iyi bir araştırma yaparak bu tarz konularda yorum yapmanız daha etkili ve doğru olacaktır. Diğer türlü konu kısır bir döngüye girebilir, karizmanızı çizdirebilirsiniz.

Siyasi konularda yapılan paylaşımları paylaşmayın, yorumda yapmayın.

facebook ve siyaset

Siyasi konular genelde insanın sosyal hayatınıda doğru orantılı etkilen bir konudur. Mümkün olduğunca insanların siyasi görüşlerine saygılı olmanızı, olamıyorsanız görmezden gelmenizi tavsiye ederim. Öyle zamanlar geliyorki çok yakın kuzen, akraba yada arkadaşınız ile çeliştiğiniz konu üzerinden tartışabiliyorsunuz. Bu gerçek hayatdaki dostluklarınızı olumsuz etkileyecektir. Herkes sizinle aynı fikirde olmak zorunda değil, aynı şekilde sizde öyle. O zaman saygı görmek istiyorsanız, önce saygılı olmanızı tavsiye ediyorum. En iyisi olarakda siyasi yorum, durum yada paylaşımları fazla dikkate almamanızı öneriyorum.

Türklüğünüzü kabartıp ortalığı karıştıran paylaşımlara bakmayın, silin.

Facebook yalan haber paylasimi

Askerimizi, polisimizi kullanarak prim yapan, sayfasına yada sitesine üye kazandıran bir çok şerefsiz bulunuyor. Özellikle bu konuda bizim zaafımız mevcut ve bunu kullanarak hem rant elde ediliyor, hemde para kazanma yolları oluşturuluyor. Bunun yanında sayfasının büyüklüğüne ve insanimizin damarına basan konuları istismar ederek, yalan yanlış haberler yaparak kişileri suçlayabiliyorlar. Bunun en güzel örneği yakın bir zamanda karşılaştığım, konuyla alakasız bir insanı facebook üzerinden pkk sempatizanı ve destekçisi olarak göstererek kötü duruma düşürme olayıydır. Ve kişiyi araştırdığımızda kesinlikle alakası olmadığını ve sayfayı şikayet ettiği için, söz konusu sayfanın yöneticisininde arkadaşı olmadığı şekli ile insanlara servis ettiğini farkettim. Bunun gibi zamanında bir çok paylaşım yapıldı, bu sebeple her paylaşıma inanılmaması gerekiyor arkadaşlar, bu sosyal medyanın kemirgenlerine fırsat vermemeliyiz.

Her paylaşımı beğenip paylaşmayın, arkadaş çevreniz anında bundan haberdar olur.

facebook bildirimler

Paylaştıklarınıza yada yapılan paylaşımlara yaptığınız yorum, beğeni gibi etkinliklere dikkat etmenizi öneririm, anında aktiviteler bölümünde arkadaş çevreniz tarafından görünecek şekilde servis ediliyor. Başkalarının vede özellikle yakın çevrenizin bilmemesi gereken etkinliklerinizi yaparken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Akşam evde yada kahvede alay konusu olabilirsiniz :)

Arkadaşlarınızdan gelen linklerde yada isteklerde dikkatli ve uyanık olun.

Facebook dolandirici linkler

Bu çoğu zaman karşıma çıkan bir yöntemdir. Hesabı çalınan arkadaşınızın hesabını kullanarak size tıklamanız için link, video paylaşımları yapılır. Yada sizden ihtiyacı olduğu için maddi yardım isteyebilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olmanız ve çevrenizden gelen mesajlara, linklere yada isteklere kuşku ile yaklaşmanız yerinde olacaktır.

Selçuk Kılıç

Hayat çok kısa, bu yüzden sığdırabileceğiniz kadar hayal kurup onlara göre yaşamasını iyi bilmek lazım. Fazla hayallere kapılıp gerçekleşmediğinde kafayı sıyırabilir, başka taraflara savrulabilirsiniz.. İmkanınız varken, yanınızda size değer verenlere onlarında hayatınızın bir parçası olduğunu hatırlatın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu