Website tanıtımları

Fransızca kelimelerin feminin, masculin olduğunu kolayca bulun: fr.wiktionary.org

Fransızcada kelimelerin erkek ve dişil olarak ayrılması çoğu yeni öğrencinin yada fransızca severlerin işini zorlaştırmaktadır. Benim gibi fransızca öğrenmek zorunda olan arkadaşlar için bu ayrımı kolayca yapabilmeleri için keşfettiğim bir siteyi paylaşacağım sizlerle. Wiki destekli geliştirilen bir sözlük alt yapısı olan, Fransızcada ki adıyla Wiktionnaire, Türkçe için ise Vikisözlük dillerin ansiklopedisini oluşturmaktadır. Hali hazırda her saniye gelişen ve geliştirilen bu kelime hazineleri bize bir çok alanda kolaylık ve dil yapıları hakkında detaylar vermektedir.

Wiktionnaire sözlükde fransızca kelimelerin masculin, feminin, singulier, pluriel olup olmadığını bulabilir, aynı kelimelerin hangi kategoride farklı varyasyonlarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanında kelimeler ile ilgili bir çok söz, cümle, atasözü, deyim, eş anlamlı yada karşıt kelime örnekleride sunmaktadır. En basit örneğini resim olarak aşağıda ekliyorum:

Sitenin kullanımı çok kolay, öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz karşınıza çıkan sayfada eril yada dişil, tekil yada çoğul olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Yukarıdaki resimde de göreceğiniz yerde kelimenin ne olduğu belirtilmektedir.

Size kolay gelsin, bol ve kolay öğrenmeli günler dilerim :)

Selçuk Kılıç

Hayat çok kısa, bu yüzden sığdırabileceğiniz kadar hayal kurup onlara göre yaşamasını iyi bilmek lazım. Fazla hayallere kapılıp gerçekleşmediğinde kafayı sıyırabilir, başka taraflara savrulabilirsiniz.. İmkanınız varken, yanınızda size değer verenlere onlarında hayatınızın bir parçası olduğunu hatırlatın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu