Notepad++ dosya/kod kurtarma!

2 Günde yazdığınız bir programın yada scriptin saniyeler içinde yok olmasını gözünüzde canlandırın arkadaşlar. Anında terlemeye ve inceden saydırmaya başlarsınız. Az önce benimde başıma böyle bir olay geldi. İlk yazımı farklı düşünüyordum ancak buna kısmetmiş.

Notepad++ ile kodlama yapıyorsanız program aniden hata verip kapanabilir ve siz dosyayı tekrar açmak istediğiniz boş bir sayfa ile karşılaşabilirsiniz. Bu eğer yedek almadıysanız büyük sorun oluşturabilir ancak şükürler olsunku notepad++ hata verirken dosyanın bir yedeğini oluşturuyor.

Eğer yukarıda bahsettiğim durum veya durumlarla karşılaşıp bir kayıp yaşamış iseniz notepad++ ‘nin yedek klasörünü bulup içerisinden kaybolan dosyanızı tekrar açarak kodlarınızı alabilirsiniz.

Windows da çalıştır kısmına aşağıdaki kodları yazark enter yapın, karşınıza notepad++ programının yedek aldığı dosyalar gelecek, büyük ihtimal sizin kaybettiğiniz kodlara ait dosyada içerisinde olacaktır:

%AppData%/Notepad++/backup

Eğer yukarıdaki kod çalışmaz hata verirse bunu deneyin:

%AppData%/Notepad++/plugins/config/NppFTP/Cache

Her iki durumda da eğer hata verirse notepadd++ programının yedek klasörünü kendiniz bulmanız gerekiyor :) herseyide devletden beklemeyin.

Son olarak siz siz olun her yaptığınız şeyi mutlaka yedek alma alışkanlığınızı bırakmayın..

Yorumlar yükleniyor...