Karşılaştığım hatalarSsh/Putty

Yum install problemi: Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit

Yum install [program] kurulumu yaparken bazı durumlarda bu hatayı alabilirsiniz: “Another app is currently holding the yum lock; waiting for it to exit“, sebebi öncesinde yaptığınız bir kurulumun bir nedenden ötürü hala tamamlanamamış olmasıdır. Bu yum uygulamasını meşgul ettiği ve bitmediği için sizi beklemeye almasıyla alakalı bir problem.

Problemin çözümü için işlemdeki yum ‘u iptal etmek gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayarak problemi giderebilir ve yum ile uygulama kurmaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle çalışan uygulamaları listeleyelim:

ps aux | grep yum

Yukarıdaki komutun örnek çıktısı:

root   3482 0.0 13.3 939888 67140 ?    S  05:34  0:08 /usr/bin/python /usr/bin/yum install nano
root   26904 0.0 0.1 103304  880 pts/0  S+  19:17  0:00 grep yum

Burda en üstde yum’un nano uygulamasını kurmaya çalışırken yarıda kaldığını yada hala kurmak için işlem yaptığını görebilirsiniz. Bu durumda bekleyebilir ve bitmesini düşünebilirsiniz ancak bu zamana kadar bitmeyen bir kurulum kolay kolay sonlanmaz. Göreceğiniz ID numarasını aşağıdaki şekilde yazarak işlemi sonlandıracağız:

kill -9 3482

Bu işlemden sonra yum işlemi iptal edilmiş olacak ve yeni kurulumlar için yum boşda olacak.

Kolay gelsin.

Yoluyla
ehowstuff

Selçuk Kılıç

Hayat çok kısa, bu yüzden sığdırabileceğiniz kadar hayal kurup onlara göre yaşamasını iyi bilmek lazım. Fazla hayallere kapılıp gerçekleşmediğinde kafayı sıyırabilir, başka taraflara savrulabilirsiniz.. İmkanınız varken, yanınızda size değer verenlere onlarında hayatınızın bir parçası olduğunu hatırlatın..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu