Linux sunucularınızda silinen dosyaları çok kolay bir şekilde geri getirebilirsiniz, bunun için konumuzu okumaya devam edin.

Anlatacağım uygulama ile standart gelen su formatdaki dosyaları kolayca geri getirebiliyorsunuz: jpg,gif,png,bmp,avı,exe,mpg,wav,riff,wmv,mov,pdf,ole,doc,zip,rar,htm,cpp
Ancak siz farklı formatlarda ekleyerek aradığınız diğer formatdaki dosyaları bulabiliyorsunuz, örneğin sql, sh, php dosları gibi..

Videolu anlatım

Öncelikle ihtiyacımız olan programı ssh yardımı ile kuralım. root olarak giriş yapmış olamanız gerekmektedir. Aşağıdaki komut satırını çalıştırarak kuruluma onay verin:

Centos 7 için (64bit)

Centos 6 için (64 bit ve 32 bit)

Kurulumu tamamladıktan sonra aşağığıdaki kodu çalıştırarak disklerin yerini öğrenelim:

Sonrasında aşağıdaki gibi örnek bir ekran çıkacak:

Yukardaki çıktıyı digitalocean da oluşturduğum bir sunucuda aldım. Bu tarz cloud sunucularda ilk baştaki kısımda yer alıyor bütün home dosyaları (/dev/vda1) yani bize gereken o kısım. Ancak bazı sunucularda da aşağıdaki gibi çıktı alıyoruz:

Yukarıdaki çıktıda home klasöründe silinen bir klasörü aramak istiyorsak aşağıdaki satır bize lazım olacak:

Bize lazım olan satırda ki şu kısım “/dev/sda3” home klasörünün olduğu birimi gösteriyor ve aşağıda vereceğim kayıp dosyaları geri getirme kodunda bu kısmı belirteceğiz.

Şimdi arama yapacağımız birimi öğrendiğimize göre, aşağıdaki kodu düzelterek çalıştırıyoruz.

Yukarıdaki kodu çalıştırdığınızda sunucunuzda daha önce silinmiş standart dosya türlerini geri getirecektir:
jpg,gif,png,bmp,avi,exe,mpg,wav,riff,wmv,mov,pdf,ole,doc,zip,rar,htm,cpp

Listede yer almayan dosya türlerinide ekleyebilirsiniz bunun için /etc/foremost.conf yolundaki ayar dosyasını düzenlemeniz gerekli. Bu dosyayı ellemediğiniz zaman standart olarak belirlenen bütün dosya türlerini arayıp bulacaktır, ancak dosyadaki belirli alanları açarsanız (basındaki # işaretini kaldırmak yetiyor) o zamanda sadece orda belirlediğiniz dosya türlerini arayıp bulacaktır.

İsterseniz örnek listede olmayan sql dosya formatını ayar dosyasına ekleyerek, daha önce sunucudan sildiğimiz sql formatındaki dosyaları aratıp bulalım.

Ayar dosyasını açın (/etc/foremost.conf) ve en alta bunu ekleyin:

Kaydedip yukarıdaki kodu tekrar çalıştırın, yani bunu:

root klasörüne baktığınızda yeni bir klasör göreceksiniz, daha önce silinen ve bulmak istediğiniz dosyalar o klasörün içerisinde olacak.

NOT: Bu işlem bazen net sonuç vermeyebilir, dosyayı sildikten hemen sonra yaparsanız bu geri getirme işini %99 işlem başarılı olacaktır, ancak sunucuda çok fazla dosya işlemleri yapılmışsa aradığınız dosyanın olduğu sektöre farklı kodlar yazılmış olabilir, buda geri getireceğiniz dosyanızın bozulmuş olma ihtimalini güçlendirecektir. Yinede buna rahmen çok sağlıklı sonuçlar alabilmekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.