Program kurulumu

Linux .rar ve .unrar kurulumu (winrar)

Linux sunucularda .rar uzantılı dosyalar üzerinde işlem yapmak yada dosyalarınızı .rar şeklinde sıkıştırmak için kullanabileceğiniz rar ve unrar uygulamalarını kurmayı anlatacağım. Çok basit, bir kaç adımda kurulumu yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Kurulumdan sonra terminal üzerinden de işlem yapabilirsiniz ancak bu konuda ona yer vermeyeceğim, Sadece kurumla yetinelim, zamanla detaylarada giriş yaparız.

Öncelikle RPM Forge deposunu (yoksa) repolarımıza dahil edelim. Bu depoyu unutmayın, çünkü onsuz rar ve unrar uygulamalarını kuramazsınız, çünkü normal yum deposunda yada epel deposunda malesef bulunmuyorlar.

Sonrasında aşağıdaki komutu kullanarak kurulumu bitirelim:

yum install rar unrar

# yada

yum --enablerepo=rpmforge install rar unrar

Onay isterse (y) yapıp kurulumu bitirin. Bu onay Türkçe yada farklı dillerde değişebilir, onay için gereken harfi girerek kurulumu bitirin. Sonrasında yukarda da göreceğiniz gibi linux masaüstünüzdeki herhangi bir dosyayı compress (sıkıştırmak) yada extract (açarken) ederken .rar uzantılarıyla işlem yapabileceksiniz.

Selçuk Kılıç

Hayat çok kısa, bu yüzden sığdırabileceğiniz kadar hayal kurup onlara göre yaşamasını iyi bilmek lazım. Fazla hayallere kapılıp gerçekleşmediğinde kafayı sıyırabilir, başka taraflara savrulabilirsiniz.. İmkanınız varken, yanınızda size değer verenlere onlarında hayatınızın bir parçası olduğunu hatırlatın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu