Teknoloji ve yaşam

İnternet Tamamen Yok Edilebilir mi?

Güvenlik araştırmacısı Bruce Scheier’e göre internet tamamen yok edilebilir. Scheier’in yaptığı araştırmaya göre interneti ortadan kaldırabilecek boyutta bir siber saldırı mümkün. Hatta bu siber saldırılar deneniyor.

Bu siber saldırıların yeni savaş silahı olarak kullanılabileceği belirtiliyor. İnterneti tamamen kaldırmak yerine savaşılan ülkenin tüm internet ağına yapılan bir saldırı olabilir. Bu saldırı sayesinde saldırı süresince o ülkenin interneti kullanılamaz hale gelecek ve böylece ülkenin savunmasında çok büyük bir boşluk oluşturulabilecek. Hatta ülkenin tüm ekonomisinin çökmesi de olası.

Daha önce gördüğümüz veya duyduğumuz siber saldırılara hiç benzemeyen bu siber saldırı türünü araştıran ve deneyenlerin kim olduğu konusunda net bir bilgi bulunmamakta. Fakat Çin ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen iki farklı grup olduğu konusunda iddialar mevcut.

Selçuk Büyükaltay

386DX Bilgisayarını aldığından beri bilgisayar ve teknoloji ile haşır neşir olan Selçuk Büyükaltay, aynı zamanda sıkı bir LoL oyuncusu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu