Daha once farketmedigim ve izlemedigim dolayisi ilede bu saheseri paylasmadigim icin herkesten ozur diliyorum. Tarihi bir belgesel, tarihi bir basyapit. Bu tarz eserleri hep yabancilar yapar, bizimkiler seslendirir diye dusunurdum. Bu algim ÜMİT KIVANÇ tarafindan bir kac gun once degisti. Belgesel gunumuzu gelirken insanoglunun nelerden gectigini, hangi caglari astigini ve bunu yaparken madenciligin, madencileri gercek hikayelerini anlatiyor. Kurgu ve metin o kadar guzel hazirlanmiski, icerisinde kaybolurken, asil icinizdeki benliginizi uyandiriyor.

16 Ton, insanlık tarihine ironik bir yaklaşım. Bugünkü yanlış hayatımızı neleri nerelerden nasıl çıkararak inşa ettiğimizi anlatıyor. Gele gele vardığımız serbest piyasa ve özgürlük çağı yoksa bütünüyle halkla ilişkiler faaliyeti ürünü mü? Madencilerin sefaletini anlatırken gözde bir hit parçası oluveren “16 Ton”, yoksa sadece bir şarkı mı?
16 Ton, büyük ölçüde, fotoğraf, resim, desen ve gravürlerin hareketlendirilmesiyle yapılmış bir “masa başı” filmi. Orijinal hareketli görüntüler de içeriyor; ama az. Ardında da, uzun ve ayrıntılı bir araştırma var. Yapılışı 1,5 yıla yayıldı.
Bu siteden, filmin tamamını da izleyebilirsiniz, bölümlerini, ayrı ayrı da. Sitede filmin metni de yeralıyor. Her bölümün sayfasında, birçok ek bilgi ve filmin ayrıntılarına dair açıklamalar var. İyi seyirler ve okumalar. ÜMİT KIVANÇ

Orjinal sitesi riya tabileri ‘nde daha fazla bilgiye ulasabilirsiniz. Belgeselde yer alan resimlere, ingilizce versiyonuna ve dahasina. Ayirca bu guzel eseri ortaya cikartirken emek verenleride paylasmamak olmaz. Emegi gecenlere bu sayfadan ulasabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.